Tajemnice Warszawy

Elektrociepłownia Żerań

 

W ramach cyklu „Tajemnice Warszawy” Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców zaprasza w dniu 13-go maja (piątek) na zwiedzanie Elektrociepłowni Żerań. Po terenie elektrociepłowni będzie oprowadzał przewodnik zakładowy. Będzie możliwość wykonywania zdjęć pamiątkowych do użytku własnego. Liczba miejsc ograniczona – 20
osób.

 

EC Żerań to druga co do wielkości, pod względem wytwarzanego ciepła, po Elektrociepłowni Siekierki, elektrownia w Warszawie oddana do użytku w 1954r.

 

Po II wojnie światowej zapadła decyzja o budowie elektrociepłowni na Żeraniu. Wobec braku doświadczeń w tej dziedzinie skorzystano z dokumentacji i urządzeń z ZSRR. 21 lipca 1954 roku ruszyła pierwsza turbina, a w latach 1956-1961 dostawą energii cieplnej objęto pierwsze osiedla na Pradze, część Śródmieścia i Żoliborz.

 

Elektrociepłownia dysponuje mocą cieplną 1561 MW i elektryczną 350 MW. Podstawowym paliwem jest tu węgiel kamienny.

 

Po modernizacji w latach 1997 i 2001 włączono do eksploatacji dwa ekologiczne kotły fluidalne, zwiększające efektywność produkcji i redukujące emisję pyłu, tlenków siarki i azotu, bez konieczności budowy instalacji zewnętrznych.

 

Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie swoich danych zgodnie z formularzem, który znajduje się na stronie www.ttpik.pl. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 maja 2011r.

 

Koszt: 10,00zł. (opłata organizacyjna z przeznaczeniem na cele statutowe TTPiK)